Jdi na obsah Jdi na menu
 


Marihuana může být jen začátek...

31. 1. 2012

Občanské sdružení Most k naději se "stará" o toxikomany v Bílině zhruba osm let. Za tu dobu už například vyměnili "toxíkům" v Bílině sta tisíce injekčních stříkaček a jehel. A nejen v Bílině, ale také v Duchcově, v Mostě, Litvínově, v Žatci, Lounech nebo v Oseku. Jde hlavně o terénní pracovníky. Že nevíte, kdo to je? Zeptal jsem se za vás ředitele sdružení Luboše Šlapky:  

13_lobomir-slapka.jpgTerénní pracovníci mají za úkol vyhledávat skryté skupiny uživatelů drog, tak zvané toxíky. Nabízíme jim různé služby. Například testování na žloutenku nebo AIDS, vitamínový servis, měníme použité injekční stříkačky a jehly. Snižuje se tím riziko nejen nakažení samotných toxikomanů, ale všech lidí, kteří s toxikomany anebo s jejich "nádobíčkem" přijdou do styku. Jde o službu společnosti, která se jednoznačně vyplácí. Terénní pracovníci mapují drogovou situaci ve městech, o které se ví jen velmi málo. Díky terénním pracovníkům je možné předpovídat zdravotní, infekční nebo bezpečnostní rizika v obci nebo ve městě, která mají s narkomanií souvislost. Pokud tedy zaznamenáme větší nárůst nových uživatelů drog, je pravděpodobné, že poroste například kriminalita nebo riziko odhozených stříkaček a jehel. Tyto informace předáváme policii a příslušné radnici.  

Mnozí mohou mít pocit, že "toxíky" v jejich narkomanii podporujete...

Tak to rozhodně není. My je nechceme podporovat. Naším úkolem je kontrolovat uzavřenou skupinu toxikomanů. Mapovat problematiku drogově závislých a snažíme se najít cestu těchto lidí od drog. Působíme v oblasti drogové prevence i prevence kriminality. My jim nedáváme nic zadarmo. Všechno je něco za něco. Toxikoman nám musí vrátit špinavou stříkačku, aby dostal čistou, musí o sobě něco říct, když něco chce, a to je přesně ten monitoring, který my sledujeme a zpracováváme. Víme například, že každý rok počet vyměněných stříkaček a jehel stoupá. V Bílině je to zhruba sto tisíc výměn ročně. Vše se eviduje, vše se zapisuje. Následně se staráme o ekologickou a hlavně bezpečnou likvidaci tohoto materiálu. 

V Bílině je nejrozšířenější drogou pervitin. Na základních školách už ale bývá problém taky "tráva" nebo-li marihuana...12_kontaktni-mistnost5.jpg

Marihuana je komerční drogou, jejíž nevýhoda je v tom, že není probádaná. I odborná veřejnost se liší v názoru, jestli jde o startovací drogu, tedy o drogu, která posune jejího uživatele k drogám tvrdým. My tvrdíme, že každá droga může být startovací. Dnešní velkopěstírny marihuany navíc často využívají hnojiv a postupů, které mají za cíl rychlé vypěstování rostlinky. Její kvalita je ale velmi špatná a může mít proto na organismus hlavně mladistvého kuřáka nedozírné následky. Na psychiku i fyzickou odolnost. Není tajemstvím, že marihuana vyblokuje, tedy vyřadí při dlouhodobém užívání, krátkodobou a střednědobou paměť. Jsou už známy příklady studentů, kteří měli výrazné prblémy s učením, protože si nebyli schopni naučenou látku zapamatovat kvůli kouření marihuany. Dlouho jsme přemýšleli, jak oslovit děti, které si oblíbily tak zvané jointy (balené cigarety s marihuanou namísto tabáku). Nakonec jsme zvolili cestu rozdávání cigaretových filtrů. Ty mají za úkol snížit množství vdechovaných škodlivých látek. Zároveň rozdáváme informace o škodlivosti marihuany a také o škodlivosti papírových filtrů.

Jak vlastně poznám, jsem-li rodič, kamarád nebo sourozenec, že osoba mě blízká užívá drogy?

7_vymenny-program-2.jpgPrvním signálem je, že se začinají doma ztrácet věci. Žádná vykradená auta, nebo obchody, žádná přepadení na ulici. První obětí toxikomana jsou jeho rodiče a jeho nejbližší. Když zjistíme, že prstýnek po babičce zmizel, že tátovi někdo z kapsy ukradl pětistovku. To je absolutně první signál. Další jsou pak fyziognomické příznaky. Tedy  podrážděnost dítěte, zhoršená schopnost soustředění a s tím spojený horší prospěch ve škole. Není od věci znát kamarády svých dětí. I to může být jeden ze signálů, dalšími jsou třeba hubnutí, roztěkanost, přecitlivělost. Někdy má ale i odborník problém rozeznat, jde-li o závislost na drogách anebo o jakýsi postpubertální proces, který odezní. Pokud tedy mají rodiče podezření, je nejlepší dítě vzít do nejbližšího K-centra, kde disponují příslušnými testy.  

Poskytujete odbornou pomoc nejen toxikomanům, ale i jejich rodinám?

Rodina je  nedílnou součástí řešení problému každého toxikomana. Bez podpory rodiny většinou klient nemá velkou šanci vymanit se z drogového prostředí. Vyléčení toxikomana je závislé na třech pilířích. Jde o vůli toxikomana se vyléčit, o podporu jeho rodiny a přátel a zatřetí o odbornou pomoc. Jakmile jeden z těchto pilířů selže, šance na vyléčení je mizivá.   

Pokud Vás cokoliv v oblasti drog zajímá a chcete zjistit víc, mrkněte na www.mostknadeji.eu

Kontaktní adresa:

MOST K NADĚJI, o.s.
Instituce registrovaná Ministerstvem vnitra ČR
P. Jilemnického 1929
434 01  Most 1

Napsal: Honza Beneš